Zrozumienie i wsparcie dla uczniów z ADHD – Ateny

Kurs - Ateny

W dniach od 31.07.2023 do 04.08.2023 uczestniczyłyśmy w kursie metodycznym „Understanding and Supporting Students with ASD and ADHD” organizowanym przez Europass Academy w Atenach w Grecji.

W szkoleniu prowadzonym w języku angielskim wzięli udział nauczyciele z różnych typów szkół i krajów tj. Hiszpania, Malta, Czechy, Wielka Brytania i Polska.

Mobilność realizowana była w ramach projektu Erasmus+ „Otwórz się na różnorodność KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej”.

Podczas szkolenia dużo uwagi zostało oświęcone następującym zagadnieniom:

• jaka jest natura spektrum autyzmu
  • charakterystyka uczniów z ASD
  • nauczanie uczniów ze spektrum autyzmu
  • model ABC (zastosowanie w praktyce)
  • metody komunikacji i terapii m.in. Makaton, PECS, TEACCH, Circle of Friend, historyjki społeczne, muzykoterapia, AAC itd.
  • wspieranie i zrozumienie uczniów z ADHD
  • rozpoznawanie i identyfikowanie potrzeb uczniów z ADHD
  • nauczanie uczniów z ADHD
  • strategie pracy z uczniem z ADHD
  • sugestie do współpracy z rodzicami lub opiekunami uczniów ze specjalnymi potrzebami

Udział w kursie miał niewątpliwie ogromy wpływ na podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności lingwistycznych. Realizacja powyższej mobilności to dla nas ważne doświadczenie zawodowe, które zmotywowało nas do dalszej pracy oraz podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych.

Relacja fotograficzna w szkolnej galerii.

Magdalena Kobiałko-Nowak
Katarzyna Pilecka