Miejscowość

Obszar gminyMiejscowość Świątki leży w województwie warmińsko-mazurskim w odległości 25 km na północny zachód od Olsztyna (patrz na mapę poniżej) – i jest siedzibą Urzędu Gminy. Gmina Świątki obejmuje swym zasięgiem 13 sołectw: Brzydowo, Garzewo, Gołogóra, Jankowo, Kalisty, Klony, Konradowo, Kwiecewo, Różynka,Skolity, Świątki, Włodowo i Worławki.

Krajobraz gminy charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, który nadaje wysoczyzna moreny dennej. Zachodnia i środkowa część gminy leży w dorzeczu Pasłęki, wschodnia w dorzeczu Łyny.

Więcej informacji o samej gminie i miejscowości można znaleźć na stronach: Świątki – BIP oraz Świątki – BIL

Historia miejscowości

Wieś została założona przez wójta warmińskiego Henryka von Lutra w okresie pomiędzy 1333 a 1343 rokiem. Akt lokacyjny potwierdził w 1365 roku biskup warmiński Jan Stryprock, ale już w dokumencie z 1347 roku określana była jako wieś parafialna. Nazwa Heiligenthal mogła być niemieckim tłumaczeniem pierwotnej nazwy pruskiej, oznaczającej Świętą Dolinę. Niszczona była w czasie wojen polsko-krzyżackich i potopu szwedzkiego.

Była to wieś czynszowa, ale w 1639 roku biskup Mikołaj Szyszkowski zamienił jedenastu chłopom z tej wsi czynsz na odrobek w odległym majątku Lubomino (Arnsdorf), którego właścicielem był burgrabia lidzbarski Jan Gąsiorowski (zapis miał obowiązywać 12 lat). W 1688 roku wieś obejmowała 53 włóki, na których gospodarzyło 13 chłopów, 8 zagrodników, sołtys i rzemieślnik. W 1783 roku liczyła 39 dymów. W 1818 roku wieś zamieszkiwało 210 osób, w 1939 – 713, a w 1998 – 920.

Gotycki kościół, wzmiankowany w 1347 roku, był konsekrowany u schyłku tegoż stulecia przez biskupa Henryka Sorboma, pod tym samym wezwaniem, które i obecnie posiada. Potem uległ zniszczeniu. Kolejna świątynia powstała w 1606 roku pod wezwaniem Św. Mateusza. W połowie XIX wieku kościół rozebrano. Ustąpił on miejsca obecnemu, wniesionemu w latach 1855 – 1856, a konsekrowanemu 27 sierpnia 1871 roku przez biskupa sufragana Antoniego Frenzl.

Ciekawostki historyczne

Dzieje tych ziem związane są z wielkimi postaciami historii. Do dziś w tradycji ludowej przekazywanej z pokolenia na pokolenie zachował się przekaz o pobycie Napoleona w 1807 roku na Warmii.

  • Źródła historyczne podają, że 5 lutego 1807 roku Napoleon zatrzymał się w Skolitach w budynku ówczesnej plebanii (obecnie siedziba sołectwa), gdzie proboszcz podjął go wystawną kolacją – daniem głównym był zapewne kapłon.
  • Na początku lutego 1807 roku doszło do zaciętej bitwy kawaleryjskiej pod Konradowem na terenie gminy Świątki.
  • Na terenie gminy znajduje się wiele ukrytych w lasach małych cmentarzy i pojedynczych grobów, np. między Kalistami (Deppen) a Miłakowem pochowany jest francuski generał Guyot (grobu na razie nie udało się odnaleźć), który zginął w potyczce na początku czerwca 1807 roku.
  • 10 czerwca 1807 roku przez Kwiecewo przemaszerował wraz z dywizją generał Jan Henryk Dąbrowski na pole bitwy pod Frydlandem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*