Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Nie ma dzieci, są ludzie.”
J. Korczak

20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka. Konwencję nazywa się też często światową Konstytucją Praw Dziecka. Tworząc system ochrony dziecka kierowano się przede wszystkim jego dobrem, zasadą równości, poszanowania jego praw, odpowiedzialności rodziców za jego rozwój i wychowanie oraz pomocą państwa w zabezpieczeniu dzieciom odpowiednich warunków socjalnych i zdrowotnych. Katalog praw przyznanych dziecku obejmuje więc prawa: cywilne, socjalne, kulturalne i polityczne.

Edukacja o Prawach Dziecka ma ogromne znaczenie, ponieważ prawa nie tylko chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, a z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą oraz stawać się im bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

W naszej szkole w październiku działania wychowawczo-profilaktyczne były więc ukierunkowane na poczynania dotyczące szerzenia informacji o zasadach i postanowieniach Konwencji zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Wykorzystaliśmy w tym celu materiały przygotowane przez Instytut Edukacji Pozytywnej oraz przystąpiliśmy do akcji organizowanej przez UNICEF. W klasach I-VIII odbywały się zajęcia warsztatowe na temat Praw Dziecka i budowania poczucia własnej wartości. W holu szkoły umieściliśmy treść 41 artykułów dotyczących zobowiązań państwa w zakresie realizowania poszczególnych praw, a znak solidarności z dziećmi całego świata, 20 listopada przyszliśmy do szkoły ubrani na niebiesko.

Dorota Szczerba