Zadanie 2 – Program „Myślę pozytywnie”

Nasza szkoła bierze udział w Programie „Myślę pozytywnie”. Jest to program kompleksowego wsparcia dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat.

Przez dziesięć kolejnych miesięcy będziemy realizować zadania certyfikacyjne przygotowane w ramach Programu.

Pierwszym zadaniem przewidzianym na styczeń- luty było wprowadzenie grona pedagogicznego w naszej szkole do Programu. W ramach tego zadania zostało przeprowadzone spotkanie z nauczycielami na temat zdrowia psychicznego oraz Programu „Myślę Pozytywnie”.

Zadanie 2

Marzec – Dni wartości

Opis zadania

W marcu razem ze społecznością szkolną będziemy zastanawiać się nad tym, co jest dla nas w życiu ważne, jakie wartości są nam najbliższe. Dzięki temu będziemy mogli budować wzajemne relacje oparte na szacunku i zrozumienie dla siebie nawzajem. Wiedząc, jakie wartości są nam wspólne będzie także łatwiej dojść do rozwiązań problemów na co dzień.

Wartością jest to, co jest ważne i cenne dla danej osoby, co stanowi jej cel, który jest ogólnie akceptowalny przez społeczeństwo.

KLASY I-III – Wysłuchanie opowiadania ”Emilka” i przygotowanie rysunków przedstawiających wymarzony świat. Będzie to refleksja najmłodszych nad tym, co dla danego dziecka jest ważne w życiu, czego pragnie i co uważa za wartościowe.

KLASY IV-VIII – Wysłuchanie tekstu ”Jak mieć w sam raz czasu na wszystko”. Omówienie, co dla autorki artykułu jest ważne w życiu, na co chce poświęcać swój czas i stworzenie ”Zegarów wypełnionych wartościami” – każdy uczeń i uczennica wpisuje w zegarze, co jest dla niego/niej ważne i na co poświęca czas w ciągu dnia/z kim spędza ten czas.

Wszystkie wykonane prace ozdobią naszą szkołę.

Karty wartości
W czasie zajęć przygotujcie również karty prezentujące wybrane przez siebie wartości. Po jednej stronie karty niech będzie napisane słowo, a po drugiej powinien znaleźć się rysunek, grafika, kolaż do danej wartości (stworzone obrazki mogą być dosłowne, abstrakcyjne – co wam w duszy zagra). Karty wkładamy do „skrzynek wartości” znajdujących się w świetlicy szkolnej i bibliotece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*