Wystawa „Skarby Warmii”

W dniach od 1 do 15 grudnia 2017 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Świątkach można było obejrzeć wystawę „Skarby Warmii”. Prezentowała ona charakterystyczne elementy dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warmii: krajobrazu, architektury, zwyczajów świątecznych, tradycji kulinarnych, stroju ludowego, baśni i legend oraz gwary warmińskiej. Celem wystawy było przypomnienie mieszkańcom Warmii, co wyróżnia ich krainę i jakie posiadają skarby kultury.

Wystawa przygotowana została przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa pt. „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” i po raz pierwszy była tam prezentowana w dniach 9-17 września 2017 roku. Wystawa składa się z 8 plansz.

Uczniowie mogli zdobyć wiele nowych informacji, które pozwolą im uważniej spojrzeć na otaczający rodzimy krajobraz, a także dostrzec unikalne brzmienie gwary warmińskiej poprzez zamieszczone na wystawie teksty gwarowe.
Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach wyeksponowała również bogaty księgozbiór o wyjątkowych walorach kultury i tradycji Warmii.

Imprezą towarzyszącą wystawie było spotkanie z Kazimierzem Kisielewem – nauczycielem, przewodnikiem, regionalistą, który w sposób ciekawy i przystępny przedstawił uczestnikom skąd wzięła się Warmia, dlaczego ma taki kształt i czym różni się od Mazur. Przedstawił też postaci związane z naszym regionem: Pawła Legendorfa, Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, twórców Gazety Olsztyńskiej oraz Marię Zientarę- Malewską.

Pan Kazimierz Kisielew przywiózł ze sobą posiadane „skarby”: świadectwa, dokumenty, fragmenty naczyń oraz bardzo ciekawy eksponat, którego przeznaczenia nikt nie zgadł – drewniany gwóźdź. Zachęcał uczniów do bacznego obserwowania otaczającego świata i zbierania rodzinnych pamiątek, poznawania historii rodzin i regionu.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VII naszej szkoły.

Organizatorami spotkania były współpracujące ze sobą biblioteki: szkolna i gminna.

Fotorelacja dostępna jest w szkolnej galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*