Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 2022

Tradycyjnie 29 września 2022 r. obchodzimy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ustanowione zostało w 2001 roku przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.

Głośne czytanie stymuluje rozwój dzieci, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą wspólnie spędzonego czasu, która pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem.

W klasach I-III odbyła się mini gra terenowa „Losuj – szukaj- słuchaj”. Na terenie szkoły zostało przygotowanych 12 stanowisk czytelniczych, gdzie czekali na uczniów czytający nauczyciele. Każde miejsce było oznaczone innym kolorem. Uczniowie w klasach losowali kolorowe bilety, a następnie musieli odszukać miejsce oznaczone tym kolorem. W odszukaniu miejsc pomagały strzałki na podłodze. Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem i mogły słuchać głośnego czytania integrując się z kolegami z innych klas, gdyż jednym z założeń gry, było wymieszanie dzieci.

Dzień Głośnego Czytania przygotowała Ludmiła Błażewicz i Renata Domin. Czytali wszyscy nauczyciele pracujący w klasach I –III, a także szkolny pedagog Dorota Szczerba i pielęgniarka Katarzyna Balul.

Dzień Głośnego Czytania odbył się również w klasach starszych, gdzie czytano m.in. utwory A. Mickiewicza, „Bajki robotów” S. Lema, „Igrzyska śmierci” S. Collins, „Żywicielkę” D. Ellis.

Klasa IV B przygotowała performatywne czytanie fragmentu „Dziadów” Uczniowie przygotowali stroje oraz potrawy.

Również na zajęciach prowadzonych przez Annę Kornas dziewczynki z Ukrainy miały możliwość głośnego czytania w języku ukraińskim. Sprawiło im to wiele radości i wprowadziło wyjątkowy nastrój.

Więcej zdjęć z Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania – 2022 w szkolnej galerii.

Ludmiła Błażewicz
biblioteka szkolna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*