Było to ostatnie zadanie certyfikacyjnego Programu Myślę Pozytywnie w tym roku szkolnym.
Podjęliśmy jego realizację we wszystkich grupach wiekowych, a zespół realizujący to: nauczycielki uczące biologii, przyrody, geografii, wychowawczynie świetlicy, opiekun RSU, bibliotekarka szkolna i pedagog szkolny. Wspólnie ustaliliśmy, jaka będzie ich formuła. Grupa członków RSU przeprowadziła krótki sondaż wśród uczniów i nauczycieli pod tytułem: Co można zmienić w naszej szkole, żeby było bardziej EKO?
Uczniowie i nauczyciele oczekują: stojaków na rowery, drewnianych koszy na śmieci na zewnątrz szkoły, w każdej klasie małych pojemników do segregacji śmieci, kwiatów na oknach i domków dla owadów. Były to najczęstsze wypowiedzi.
Zajęcia, związane z eko-rozwiązaniami dla naszej szkoły, rozpoczynały się od krótkich pogadanek dotyczących tego, co pomaga nam w radzeniu sobie z emocjami i problemami życia codziennego. I tu w każdej grupie pojawiały się kwestie związane z przyrodą i jej łagodzącym wpływem na nasze emocje. Nasza szkoła znajduje się na wsi, wśród zieleni, która otacza nas ze wszystkich stron i nasi uczniowie obcują z nią na przerwach i lekcjach. Jest więc im bardzo bliska, a jednak czasami jej nie doceniają. Druga część zajęć była częścią praktyczną. Postanowiliśmy, że zrobimy coś Eko w otoczeniu naszej szkoły, co jest możliwe do realizacji przez uczniów i wynika z przeprowadzonego sondażu, czyli domki dla owadów i nasadzenia kwiatów. Cieszymy się, że nasi uczniowie widzą potrzebę zmian w naszym otoczeniu szkolnym. Dzięki ich zaangażowaniu w naszej szkole na parapetach pojawiły doniczki z kwiatami, w ogródku szkolnym zawisły domki dla owadów, a przed szkołą mamy kolorowe rabaty. W związku z okresem wakacyjnym, wychowawcy świetlicy szkolnej zainicjowali akcję „Zabierz kwiatka na wakacje”. Pozostałe postulaty zostały przedstawione dyrekcji naszej szkoły i mamy nadzieję, że w czasie wakacji zostaną zrealizowane.
Oto wyniki działań naszej społeczności szkolnej:
- Dzieci ze świetlicy wykonały pracę plastyczną Eko przestrzeń naszej szkoły.
- Uczniowie klasy IV i dzieci ze świetlicy szkolnej konstruowały domki dla owadów, które zostały zawieszone wokół szkoły.
- Klasa VI B sadziła kwiaty do doniczek i ozdabiała nimi parapety okienne w szkole.
- Klasy siódme były na wycieczce w lesie i odreagowywały złe emocje, towarzyszące półrocznej izolacji, obcując z przyrodą.
- Klasy V-VIII przygotowały plakaty propagujące EKO-zmiany w naszej szkole.
- Młodzież z RSU przeprowadziła sondaż wśród uczniów i nauczycieli „Co można zmienić w naszej szkole, żeby było bardziej EKO?”
- Rabaty kwiatowe przed wejściem do szkoły.
- Akcja „Zabierz kwiatka na wakacje”.
- Stojaki na rowery, małe pojemniki do segregacji śmieci w klasach i drewniane kosze na śmieci wokół szkoły (te postulaty sukcesywnie będą realizowane).
Poniżej fotograficzne migawki z naszych działań.
Zespół realizujący zadanie:
Paulina Oworuszko, Marta Rutkowska, Basia Błażewicz, Renata Domin wraz z wychowawcami świetlicy, Bogdan Szyszko, Dorota Szczerba