Być jak Mania

Być jak Mania

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 klasa III B zrealizowała projekt edukacyjny „Być jak Mania” z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

Z okazji Dni Patrona uczniowie przeczytali książkę Julity Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie”. W ten przystępny sposób poznali niesamowite losy przyszłej noblistki. Podziwiali niezwykłą dziewczynkę, która już w wieku 4 lat umiała czytać. Dowiedzieli się, że zdobycie wykształcenia nie było tak oczywistą sprawą. Ze zdziwieniem słuchali informacji, że w czasach Marii Skłodowskiej kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich pod zaborami. A wyjazd do Paryża wcale nie był przyjemną wycieczką lecz wymagał odwagi, ambicji i odporności na niewygody życia codziennego. Porównywali życie w dawnych czasach i współcześnie.

Uczniowie podejmowali wiele działań, które utrwaliły wiedzę o Marii Skłodowskiej-Curie i jej osiągnięciach. Uczniowie poznawali fakty z życia Marii także oglądając film. Ilustrowali sceny z lektury i nadawali im tytuły. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, grali w Dobble „PoRaDzisz sobie” z ilustracjami związanymi z jej życiem. Korzystając z aplikacji WordWall brali udział w konkursie wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie.

Zainspirowani życiem noblistki uczniowie codziennie wykonywali eksperymenty i doświadczenia. Bawiąc się w naukowców badali: Co pływa, a co tonie? Pisali magicznym atramentem, badali magiczną wodę i kolorowe mleko.

Ukoronowaniem projektu była wystawa portretów Marii Skłodowskiej-Curie podpisana przymiotnikami, które ją opisują. Uczniowie mieli bardzo pozytywne odczucia po przeczytaniu książki. Polecają książkę innym dzieciom jako bardzo wartościową lekturę.

Sylwia Wal-Mięszała
Ludmiła Błażewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*