23 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biblioteka Narodowa przedstawia dzieje niezwykłej książki, pierwszego, do niedawna zaginionego, wydania Historyi o krasnoludkach i sierotce Marysi Marii Konopnickiej:
http://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3448-jak-ratowalismy-krasnoludki-i-sierotke-marysie.html
Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej, które opublikowano 15 marca dowiadujemy się, że 38 % Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku.
To podobny wynik jak w kilku ostatnich latach. Po wyraźnych spadkach przypadających na okres 2004–2008 poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się na poziomie nieco poniżej 40%. Podobnie stabilna jest liczba tzw. czytelników intensywnych, czyli osób deklarujących czytanie 7 i więcej książek rocznie: w ostatnim pomiarze było ich 9%. Pełny raport ukaże się w maju
Biblioteka Narodowa
http://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3413-38%25-polakow-czyta-ksiazki.html
Większość obiektów cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA prezentowanych w internecie należy do domeny publicznej. Po te prace można sięgać bez ograniczeń prawa autorskiego i wykorzystywać je w dowolny sposób. Nie tylko przeczytać czy obejrzeć, ale przede wszystkim ściągnąć na własny komputer czy smartfon, a następnie dowolnie je przetworzyć i udostępnić komukolwiek, gdziekolwiek, jakkolwiek. Ważne: to wszystko, co znajduje się w domenie publicznej, można wykorzystywać do celów komercyjnych, bez pytania kogokolwiek o zgodę.
Biblioteka Narodowa