Czwartkowe spotkania szachowe

Czwartkowe spotkania szachowe

Jak umożliwić uczniom spędzanie przerw zgodnie z ich zainteresowaniami i pasją, równocześnie pokazując im, że świat poza ich smartfonami jest równie ciekawy, a może ciekawszy? Jednym ze sposobów jest zorganizowanie w naszej szkole „Czwartkowych spotkań szachowych”. Szachy są doskonałą intelektualną rozrywką rozwijającą zdolności umysłowe. Spotkania szachowe sprzyjają tworzeniu dobrych relacji, dzięki którym uczniowie poczują się dobrze w szkole i będą chętni do działania.

Organizatorem „Czwartkowych spotkań szachowych” jest opiekun koła szachowego Joanna Skrzypkowska oraz bibliotekarka Ludmiła Błażewicz.

Na wszystkich przerwach uczniowie mają możliwość grania w szachy, pozostawienia niedokończonej partii szachowej na czas trwania lekcji oraz kontynuowania jej na następnej przerwie. Przygotowano 6 stanowisk w holu „Pod tukanem” oraz w bibliotece. Uczniów nie trzeba było zachęcać do gry. Gracze mieli wielu kibiców, którzy następnie podejmowali wyzwania gry.

Gra w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Gra w szachy aktywuje więc cały obszar mózgu, uczy wytrwałości koncentracji, Dodatkową korzyścią jest umiejętność radzenia sobie z porażkami i sukcesami Szachy to gra, w którą ludzie na całym świecie grają codziennie. Szachy zbliżają do siebie ludzi z różnych kultur i środowisk.

Przyjrzyjmy się 10 najważniejszym korzyściom płynącym z nauki i gry w szachy:

  1. Łączą ludzi;
  2. Uczą jak wygrywać i przegrywać;
  3. Pomagają dzieciom zrozumieć konsekwencje ich działań;
  4. Pomagają się skupić;
  5. Są doskonałym narzędziem edukacyjnym;
  6. Pomagają rozwijać kreatywność;
  7. Budują pewność siebie;
  8. Pomagają rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów;
  9. Rozwijają obie półkule mózgowe;
  10. Pomagają zachować spokój w stresujących sytuacjach.

Zapraszamy wszystkich chętnych na czwartki z szachami.

Zdjęcia z „szachowego czwartku” dostępne są w szkolnej galerii.

Joanna Skrzypkowska
Ludmiła Błażewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*