Walczymy z górą śmieci i bezmyślnością

Termin: kwiecień 2009.

Liczba uczestników: 40 uczniów klas piątych.

Nauczyciele odpowiedzialni: Stanisława Staszewska-Gorąca.

Cele:

• walka z brakiem kultury,
  • walka z brakiem poszanowania miejsca życia wielu istot żywych,
  • rozwijanie nawyku dbałości o wspólne dobro jakim jest las,
  • uświadamianie sobie i innym ogromu strat i cierpień jaki niesie za sobą bezmyślne wypalanie traw,
  • uświadamianie konieczności dbania o bogactwo jakiem jest las,
  • budzenie szacunku do przyrody.

Uczniowie wiedzeni troską o dobro lasu i jego mieszkańców postanowili „rozpocząć wojnę” z wszystkimi nieodpowiedzialnymi ludźmi, którzy mniej lub bardziej świadomie zanieczyszczają lasy, pozostawiając w nich śmieci z własnych gospodarstw domowych.

Apel

Plakat

Podzieleni na zespoły i wyposażeni w aparaty fotograficzne wyruszyli na przydzielone im wcześniej tereny, aby szukać miejsc w lesie dotkniętych profanacją.
ZnaleĹşli ich bardzo wiele, wszystkie utrwalili przy pomocy aparatĂłw fotograficznych.

Śmieciowisko

Efekty swojej pracy umieścili na stronie internetowej szkoły, po to aby każdy sprawca zaśmiecania lasów mógł zapoznać się z efektami swojej działalności i być może poczuć wstyd, zaś każdy komu bliski jest los naszych lasów przyłączył się do świadomej walki ze śmieciarzami.

Okres wypalania łąk, niszczenia ekosystemu lasów i łąk skłonił dzieci do skierowania apelu do mieszkańców gminy Świątki w formie plakatów, które zmuszają do zastanowienia się nad rezultatami takiego nieprzemyślanego postępowania. Uwagi dotyczące niewłaściwego zachowania uczniowie zamieścili obok plakatów w formie „10 przykazań”.

Wypalanie traw

Prace dzieci znalazły swoje miejsce w witrynie sklepu w miejscowości Świątki.

Zobacz wszystkie zdjęcia wykonane podczas akcji.

Tags: , , ,